Arts club

3 Upper Fitzwilliam Street, Dublin 2


Season 2018/19

Player of the Year

Liam

Liam Maher

Paul Kane Helen
Area Master Winner :-
Paul Kane
Intermediate Winner :-
Helen Friel


Tuesday 28th Aug


Nolan Memorial Teams
The first major competition of the season the Nolan Memorial Teams
saw a number of changes on our leaderboard proving yet again its only half time after the first session.
However our leaders held firm to claim victory
Many thanks to our Tournament Director Bernard Higgins


The Winners :-
Brendan Curran, Marie Slattery, Betty Murphy,Sheila Howard from
Donal Dunne, Sheila Horkan, Kate Daultrey, Caroline Crowley
Patricia Kelly, Colm O Driscoll, Pat Egan, Catherine Egan
third


2nd Session :-
Mary Lindopp, Marcin Rudzinski, Niamh Harty, Seanmus Bradley
Nolan 18


Winning Team:-
Betty Murphy, Marie Slattery, Brendan Curran Sheila Howard with Bankers President Deirdre Reid

Nolan 18
2nd Place :-
Donal Dunne, Sheila Horkan, Kate Daultrey, Caroline Crowley

Nolan Session
3rd Place :-
Colm O Driscoll, Pat Egan, Catherine Egan
(Patricia Kelly)
2nd Session :-
Niamh Harty, Marcin Rudzinski Mary Lindopp
(Seamus Bradley)

Full Result



Tuesday 25th Sept


Mixed Pairs

The final night of the Mixed Pairs competition saw a lot of change on our
leaderboard proving once again the job is only half done after the first session.
Very well done to David Dunne and Sheila Kelly who took the honours.
Special thanks to our tournamenr director
Bernard Higgins for another excellent job

The Winners :-
David Dunne & Sheila Kelly from
Wojciech Gorczyca & Eileen O'Donovan second
Siobhán Part & B J O'Brien
third
Mamie & Thomas MacCormac fourth


First Session
Colette Stokes & Ronan Nolan
Second Session

Mary Stanley & Paul Kane
Area Master
Hilary Moran & Joe Dolan
Best Intermediate
Helen Friel & Séamus Bradley

Mixed winner

Winning Pair:-
Sheila Kelly & David Dunne with Bankers President Deirdre Reid

second Area Master
2nd Place :-
Eileen O'Donovan & Wojciech Gorczyca
Area Master :-
Hilary Moran & Joe Dolan

Session1 Mary + Paul
1st Session :-
Ronan Nolan & Colette Stokes
2nd Session
Paul Kane & Mary Stanley


Full Result


Tuesday 22nd Oct


Rose Gibson Pairs

The second session of the Rose Gibson pairs had some excellent hands which
made life very difficult for many players with match points going in all directions.
Very well done to Martin Brady and Paul Delaney who are this years worthy winners
They were convincing winners winning both sessions.

The Winners :-
Martin Brady & Paul Delaney from
Wojciech Gorczyca & Marcin Rudzinski second
Paul Kane & Mary Stanley third
Ronan McMaugh & Thomas MacCormac fourth
B J O'Brien & Siobhán Part fifth

First Session Liam Maher & John Kelly
Second Session Bríd Kemple & Terry Walsh
Area Master Vivienne Nealon and Marie James
Best Intermediate David Connolly and Carmel Murnin

Paul + Martin
Winning Pair:-
Paul Delaney
& Martin Brady

Marcin + Wo Paul Mary
2nd Place :-
Marcin Rudzinski & Wojciech Gorczyca
3rd Place :-
Mary Stanley Paul Kane
  Brid + Terry
2nd Session :-
Tery Walsh Brid Kemple

Tuesday 27th November


Noreen O Connor Teams

This week we had the second half of the Noreen O Connor teams.
No shocks here with the three leading teams all going further away from the field
The finishing order was as you were with only three IMPs separating the top two teams
Very well done to : -
Thomas MacCormac, Ronan McMaugh, BJ O’Brien, Siobhán Part who are this years champions
Many thanks to our excellent Tournament director Bernard Higgins


The Winners :-
Thomas MacCormac, Ronan McMaugh, BJ O’Brien, Siobhán Part from
Liam Maher, Ita Fahy, John Kelly, Mary Lindopp second
Marcin Rudzinski, Wojciech Gorczyca, Michael McAuliffe, David Synnott third

Marie Morrissey, Rita Delaney, Frank Kennedy, Krzysztof Sekula fourth

Deirdre Reid, Christy Tierney, Brendan Curran, Marie Slattery fifth


Area Master
Colette Allen, Evgenia Gladysheva, Helen Friel, Séamus Bradley
Giles Murnin, David Connolly, Joe Dolan, Elizabeth Dolan

Noreen18

Winning Team:-
Siobhán Part Ronan McMaugh Deirdre Reid (President)Thomas MacCormac, BJ O’Brien

Noreen 18 noreen18
2nd Place :-
John Kelly Mary Lindopp Ita Fahy & Liam Maher
3rd Place :-
David Synnott Marcin Rudzinski,
Michael McAuliffe, & Wojciech Gorczyca
Noreen Noreen
4th Place :-
Marie Morrissey, Frank Kennedy, Rita Delaney,missing Krzysztof Sekula
Winners Area Master :-
Colette Allen, Séamus Bradley,
Evgenia Gladysheva, & Helen Friel,


Full Result

Tuesday 22nd January


Ladies and Mens Pairs

The final week of the Ladies and Men's pairs was a very good night for the leading
Ladies pair Deirdre and Maura who held their place to win this years competition.
Very well done madam President.
Not so in the mens where Gerry and Liam had to give way to
Michael McAuliffe and David Synnott who had a superb second session to
take this years crown
Many thanks again to our
Tournament Director Bernard Higgins

The Winners Ladies Pairs :-
Deirdre Reid & Maura Lawlor from
Fiona O Gorman & Niamh Harty second

Philina Dowd & Bláthnaid Trayer third



1st Session
Aisling Considine & Evgenia Gladysheva

2nd Session Mary Stanley & Rita O'Neill

Area Master
Jackie McBride , Clare O’Donoghue

Intermediate Sheila Williams & Colette Allen


Ladies


Winners:-
Deirdre Reid & Maura Lawlor

Fiona Niamh Inter
2nd Place :-
Niamh Harty Fiona O Gorman
Best Inter :-
Collette Allen, Sheila Williams



Full Result

The Winners Mens Pairs :-

Michael McAuliffe & David Synnott from

Fergus O'Rafferty & Martin Purdy second

1st Session Gerry Lawlor & Liam Maher

2nd Session Ronan McMaugh & Thomas MacCormac

Area Master
Pat Egan & Michael Gowie

Intermediate Prize Giles Murnin & David Connolly

Mens Pairs
Winners:-
David Synnott & Michael McAuliffe

Fergus = Martin Mike Pat
2nd Place :-
Martin Purdy & Fergus O'Rafferty
Best AM :-
Mike Gowie Pat Egan


Full Result

Tuesday 26th March


Joe MacHale Memorial
Mixed teams

The final of the Joe MacHale Memorial mixed teams saw a very exciting finish
with less than one and a half victory points separating the top two
.
A storming second session from our winners brought them from eight place all the way to the top.
Some very difficult and challenging hands led to a very exciting nights bridge with IMPs flying
in all directions.
Congrats to our winners :-
Aoife MacHale Peter Goodman Brid Kemple Terry Walsh
Thanks to our Tournament director Bernard Higgins and all his assistants


The Winners :-
Aoife MacHale Peter Goodman Brid Kemple Terry Walsh from
Siobhán Part, BJ O Brien, Ronan McMaugh, Mamie MacCormac second
Deirdre Reid,Christy Tierney,Marie Slattery,Brendan Curran third
.
Liam Maher, Ita Fahy, Mary Lindopp, John Kelly fourth



Second Session
Helen Friel, Seamus Bradley, Joe Dolan, Elizabeth Dolan

Best Intermediate
Sheila Williams, Paul Williams,
Sonya Hillis Krzysztof Sekula

winners
Winning Team:-
Bankers President Deirdre Reid with
Brid Kemple, Peter Goodman, Aoife MacHale Terry Walsh

session Intermediate
2nd Session :-
Joe Dolan, Elizabeth Dolan
Helen Friel, Seamus Bradley

Best Intermediate :-
Paul Williams, Sheila Williams
Sonya Hillis Krzysztof Sekula



Full Result

Tuesday 4th June

Presidents Prize 2019

The final night of the Presidents prize brings the curtain down on another season of bridge
Very well done to our President Deirdre Reid and her hard working team
for another wonderful year
The night saw Martin Brady claim
the honours by one point from Paul Delaney
and Liam Maher crowned Player of the Year

MARTIN BRADY - 1st prize
Paul Delaney - 2nd prize
Bríd Kemple - 3rd prize
Conor Moore† - Best Man
Mary Stanley - Best Woman
Maeve Delaney** - Best Intermediate
John Kelly† - Best Regional Master
Caroline Crowley* - Best Area Master

winner
Martin Brady with Bankers President Deirdre Reid

Pres2019 2nd Pres20193rd
2nd Place :-
Paul Delaney
3rd Place :-
Brid Kemple


Presladies PresRM
Best Lady :-
Mary Stanley
Best Man :-
Conor Moore

Presmen PresAM
Regional Master :-
John Kelly
Area Master :-
Caroline Crowley

Pres Maeve
Best Intermediate :-
Maeve Delaney


Friday 21st June

Golf outing
The Bankers held a very successful and enjoyable outing to Castleknock golf club
weather was excellent and course in great condition.
There was a very close finish with the top three players
all sharing the same score

Overall winner Gerry Lawlor from

Dave Ryan second
Ann Hanratty third
Winning team Betty Murphy & Willy Clingan from
Collette Allen & Brendan Curran

golf1
Gerry Lawlor with Ann Hanratty

golf2
Winning team Betty Murphy & Willy Clingan