Arts club

3 Upper Fitzwilliam Street, Dublin 2


Mike

Bankers President Mike Gowie

Committee

President Mike Gowie

Hon Secretary Collette Allen

Hon Treasurer Paul Williams


Ex officio Ronan McMaugh

Thomas MacCormac

Sheila Kelly

BJ O Brien

Philip Robinson

Mary Lindopp

David Connolly






Our Constitution

Facebook Like



GDPR and You


Live Bridge at the Club on Tuesdays & Thursday at 7.30


Book a game



Upcoming events


This week


Christmas Lunch @11am

Next week

Tue December 13th Christmas Party


Monthly Competition is back see updated tables

New season Calendar

Bankers Success
Very well done to all our players who played in the Carroll cup recently
winners Bríd Kemple, Terry Walsh, BJ O'Brien & Thomas MacCormac
with second place going to Paul Delaney, Martin Brady, David Dunne & Michael McAuliffe.
  Brid Kemple & Terry Walsh won the Quinn cup
with Stephen Barr & Thomas MacCormac in third place
followed by David Dunne & Michael McAuliffe in fourth.


Carroll cup

Tuesday 6th December

Turkey
Turkey Competition
Turkey

North South
Dermot O'Brien & Paul Kane from
Paul Delaney & Tomas Roche
second
Mary Stanley & Rosalind O'Brien
third

East West
Michael Lynch & Conor Moore from
Suzanne Hill & Maire O'Connor
second
Michael McInerney & Sean Moynihan
and

Liam Maher & Kevin O'Dea joint third

Conor Mick
Winners East West:-
Conor Moore Mick Lynch

Results

Thursday 1st December


Bankers Arts Club Game

Howell
Ist. Patrick Egan & Helen Friel
2nd. Mary Lindopp & John Kelly
3rd Ann Hanratty & Sheila Williams
4th. Maeve Flanagan & Mary Seaver


Results

Tuesday 29th November

Bankers game

North South
Conor Boland & Thomas MacCormac from
Deirdre Leopold & Rachel Connellan
second
Gerry & Maura Lawlor
third

East West
Paul Delaney & Terry Walsh from
Suzanne Hill & Maire O'Connor
second
Noel Minogue & Peter Wachman
third


Paul Terry Conor
Winners :-
Terry Walsh Paul Delaney Conor Boland (missing Thomas MacCormac)

Results

Thursday 10th November


Bankers Arts Club Game
North South
Paul Kane & Grainne Courtney from
Tomas & Mary Roche
second
Ronan McMaugh & Marcin Rudzinsk
i third

East West
Helen Friel & Deirdre Leopold
from
Helen Lambkin & Mary Hickey
second
Elizabeth & Joseph A Dolan third


Results

 

Thursday 24th October


Bankers Arts Club Game

Howell
Ist. Mary Lindopp & Mary Stanley
2nd. Patrick Egan & Carol Hawkins
3rd Niamh Harty & Paul Kane
=4th. Caroline Crowley & Michael Gowie
=4th. Ann Hanratty & Frances Kelly


Results

Tuesday 22nd November


Noreen O Connor Teams
This week we had the second half of the Noreen O Connor teams.
The second night saw a big change in the leaderboard and our winners
coming from seventh place to claim the title.
Very well done to Marie James & Anthony Moloney
Sue Power & Fiona O'Gorman
who are this years winners

The Winners :-

Marie James & Anthony Moloney Sue Power & Fiona O'Gorman 157.34
David Dunne, Sheila Kelly Tomas & Mary Roche 151.12
Anne Keating & Frances Kelly, Sheila Horkan & Máiréad Ní Oistín 137.95
Niamh Harty & Rachel Connellan, Rosalind O'Brien & Pat Egan 136.54

Noreen22
Winner Team :-
Anthony Moloney, Fiona O'Gorman, Sue Power & Marie James
with bankers president Mike Gowie


Results

Thursday 17th November


Bankers Club Game
North South

Deirdre Leopold & Roger Jupp from
Carol Hawkins & Barbara Wals
h second
Marie Slattery & Ruth O'De
a third

East West
Elizabeth Meagher & Philip Robinso
n from
Patrick Egan & Ita Fahy
second
Clare O'Donoghue & Mary Lindopp third


Results

Tuesday 15th November


Noreen O Connor Teams
This week saw the first week of the Noreen O Connor teams.
The entry was restricted to 18 teams and we have the full compliment playing
Very well done to all the committee and everyone working to make the club run smoothly again.
Our leaders after round 1 are
David Dunne, Sheila Kelly, Tomas & Mary Roche from
Christopher Tierney, Deirdre Reid, Gerry & Maura Lawlor


The Leaders :-

David Dunne, Sheila Kelly Tomas & Mary Roche 80.89
Christopher Tierney, Deirdre Reid,Gerry & Maura Lawlor 80.53
Niamh Harty & Rachel Connellan, Rosalind O'Brien & Pat Egan 73.59
John Kelly, Ann-Marie Heavey John Reilly & Seamus Bradley 71.71

Results

Thursday 10th November


Bankers Arts Club Game
North South
Paul Kane & Grainne Courtney from
Tomas & Mary Roche
second
Ronan McMaugh & Marcin Rudzinsk
i third

East West
Helen Friel & Deirdre Leopold
from
Helen Lambkin & Mary Hickey
second
Elizabeth & Joseph A Dolan third


Results

Tuesday 8th November

IBU Simualtaneous pairs

North South
Philip Robinson & Deirdre Leopold from
Kate Daultrey & Sean Maguire
second
Suzanne Hill & Paula Heaphy
third

East West
David Ryan & Liam Maher from
Deirdre Linnane & Carmel Murnin
second
Thomas MacCormac & Conor Boland
third


Dave Liam
Winner East West :-
David Ryan Liam Maher

Results

Thursday 3rd November


Bankers Arts Club Game
North South
Luca Crone & Conor Boland
Gerry & Maura Lawlor

Richard Hartheimer & Evgenia Gladyshev
a

East West
Ruth O'Dea & Marie Slattery
Elizabeth Meagher & Rachel Connella
n
Wojciech Gorczyca & Marcin Rudzinski
third


Results

Tuesday 1st November

Bankers IMPs Game

North South
Bernie Lynch & Mamie MacCormac from
Kate Daultrey & Dinah McNutt
and
Thomas MacCormac & Aindrias O'Caoimh
joint second

East West
Gráinne Dunne & Gerry Kelly from
Peter Stewart & Luca Crone
second
Maura Lawlor & Gerry Lawlor
and

Kevin O'Dea & Liam Maher joint third

Gerry Grainne
Winner East West :-
Grainne Dunne Gerry Kelly
Results

Thursday 27th October


Bankers Arts Club Game
North South
Mary Stanley & Mary Lindopp
Ita Fahy & Maura Lawlor

Michael Gowie & Gráinne Dunn
e

East West
Meliosa O'Malley & Helen Lambkin
Mary Hickey & Mary Rose McGovern

Maeve Flanagan & Mary Seaver third


Results

Tuesday 25th October

Monthly Teams

Winners :-

1
BJ O'Brien, Thomas MacCormac, Peter Goodman & Aoife McHale
84.17
2
David Connolly, Carmel Murnin, Mary Gleesaon & Elaine Fitzpatrick
70.38
3
John Reilly, Rosalind O'Brien, Michael McInerny & Sean Moynihan
69.20
4
Carol Hawkins, Barbara Walsh,Rick & Geraldine Crowe
67.11

BJ'Team
Winner Team :-
Thomas MacCormac BJ O'Brien,Peter Goodman & Aoife McHale
Results

Thursday 20th October


Bankers Arts Club Game

Howell
Ist. Aoife MacHale & Teresa Rigney
2nd. Kate Daultrey & Michael McAuliffe
3rd .Patrick Egan & Carol Hawkins
4th. Adrienne Purdy & Fiona O'Gorman
5th. Seamas Bradley & Maeve Delaney


Results

Tuesday 19th Oct



Rose Gibson Pairs

Rose Gibson

The Rose Gibson competition this year was won by Sean Moynihan & Bernie Lynch
who has another excellent second session to hold off all challengers and win from
Ronan McMaugh & BJ O'Brien

The Winners :-
Sean Moynihan & Bernie Lynch from
Ronan McMaugh & BJ O'Brien second
Mamie & Thomas MacCormac third
David Connolly & Brendan Rushe fourth
Paul Delaney & Toms Roche fifth

First Session
Christy Tierney Deirdre Reid
Second Session
Frances A Kelly Willy Clingan


Sean Bernie
Winning Pair:-
Sean Moynihan & Bernie Lynch

BJ Ronan
BJ O'Brien & Ronan McMaugh second
Results

Thursday 13th October


Bankers Arts Club Game

Howell
Ist. Maeve Flanagan & Mary Seaver
2nd.Marie James & John Reilly
3rd.Sue Power & Fiona O'Gorman
4th. Angela O'Neill & Daphne Morgan
5th. Sheila Horkan & Mary Lindopp


Results

Tuesday 11th Oct



Rose Gibson Pairs

Rose Gibson

The Rose Gibson Pairs this year has an entry of 32 pairs.
Some excellent hands to get everyone's attention with match points going in many directions
Leaders after the first session are David Connolly and Brendan Rushe.
All to play for still next week

The Leaders :-

1
David Connolly & Brendan Rushe
497 63.72
2
Sean Moynihan and Bernie Lynch
461 59.10
3
Thomas & Mamie MacCormac
440 56.41
4
Denis & Frances Gill
434 55.64
5
Ronan McMaugh & BJ O'Brien
428 54.87

Results

Thursday 6th October


Bankers Arts Club Game

Howell
Ist. Deirdre Leopold & Liz Meagher
2nd.David Ryan & Sheila Williams
= 3rd.Kate Daultrey & Seamas Bradley
3rd. Ita Fahy & Gráinne Dunne
= 3rd. Mary Hickey & Mary Rose McGovern


Results

Tuesday 4th October

Bankers Live IMPs Game

North South
Huey Daly & Mia Nelson from
Ann Marie Heavey & Frank Kennedy second
Elaine Fitzpatrick & Rosalind O'Brie
n third

East West
Kevin O'Dea & Liam Maher from
Tomás & Mary Roche
second
Sheila Horkan & John Kell
y third


Kevin Liam
Winner East West :-
Kevin O'Dea Liam Maher
Results

Thursday 29th September


Bankers Arts Club Game
North South
Mary Stanley & Mary Lindopp
Paul Kane & Bernie Lynch

Helen Friel & Joseph Dolan


East West
Doug Baxter & Anne Molloy
Marie Morrissey & Margaret St Joh
n
Michael Gowie & Huey Daly
and

Liz Meagher & Philip Robinson equal third

Results

Tuesday 27th September

Monthly Teams

Winners :-

1
Tomas & Mary Roche Kevin O'Dea & Sean Moynihan
89.71
2
Mamie & Thomas MacCormac Siobhán Part & BJ O'Brien
86.44
3
Maria Whelan & Conor Moore Huey Daly & Sean Maguire
74.14
4
Ita Fahy Mary Lindopp Liam Maher & John Kelly
72.45

Sept Team
Winner Team :-
Tomas Roche Mary Roche Seán Moynihan & Kevin O'Dea
Results

Thursday 22nd September


Bankers Arts Club Game

North South

1
Ann Marie Heavey & John Kelly
198
58.93
2
Huey Daly & Carmel Murnin
193
57.44
3
Marie James & Rosalind O'Brien
174
51.79

East West

1
Gráinne Dunne & Máire O'Connor
170
57.82
2
Mary Seaver & Fiona O'Gorman
159
54.08
3
Liz Meagher & Deirdre Leopold
155
52.72


Results

Tuesday 20th September

Mixed Pairs
The final night of the Mixed Pairs competition saw quite a change on the final leaderboard.
The winners Siobhán Part & BJ O'Brien came from 8th place to claim this years title.
Very well done to all our winners.
Winners :-

1
Siobhán Part & BJ O'Brien
842.56 59.84
2
Maria Whelan & Conor Moore
834.56 59.27
3
Kate Daultrey & Martin Brady
822.06 58.38
4
Mamie & Thomas MacCormac
802.44 56.99

First Session
Ita Fahy & Liam Maher
Second Session
Bríd Kemple & Terry Walsh
Area Master
Angela O'Neill Ronan Nolan
Intermediate Wnr
Kay Russell Dónal O'Keeffe


Winners
BJ O'Brien, Siobhán Part & Bankers President Mike Gowie

Maria Conor
Int
2nd Place :-
Conor Moore Maria Whelan
Intermediate Wnr :-
Kay Russell Dónal O'Keeffe

Results

Thursday 15th September


Bankers on line Game

Howell

1
Patrick Egan & Rosalind O'Brien
134
62.04
2
Geraldine & Rick Crowe
127
58.80
3
Paul Kane & Frances Kelly
121
56.02
4
Adrienne Purdy & Rachel Connellan
112
51.85
5
Hilery Murphy & Brendan Rushe
102
47.22


Results

Tuesday 13th September

Mixed Pairs
The Mixed Pairs competition this year has a maximum entry of 34 pairs, great to see a full house again.
Scoring is excellent with five pairs scoring above 60%, with two pairs sharing the lead.
Many more pairs are in close persuit, and with the second session to come many changes
can happen

The Leaders :-

1=
Kate Daultrey & Martin Brady
431 61.22
1=
Ita Fahy & Liam Maher
431 61.22
3
Mamie & Thomas MacCormac
428 60.80
4
Maria Whelan & Conor Moore
425 60.37
5
Kay Russell & Dónal Okeeffe
423 60.09
Kate Martin
Liam Ita
Kate Daultrey & Martin Brady
Liam Maher & Ita Fahy

Results

Tuesday 6th September

Bankers Live IMPs Game

North South
David Dunne & Sheila Kelly from
Liz Hurley & Daphne Kaye second
Conor Boland & Michael McAuliff
e third

East West
Seán Moynihan & Michael McInerney
Kevin O'Dea & Liam Maher
Ronan McMaugh & Colette Allen

Dave Sheila Sean Michael
Winner North South :-
Sheila Kelly & David Dunne
Winner East West :-
Michael McInerney & Seán Moynihan


Results

Friday 2nd September

Golf outing
The Bankers held their annual golf outing this year in the Grange golf club.
A very enjoyable occasion enjoyed by all
Twenty one golfers joined us this year.
Ronan Nolan the defending champion and going for a hat trick of wins on his own course was
one of the short price favorites, but when all the scores were in, Betty Murphy was declared winner
on count back from Paul Hanratty with Eileen O' Donovan just a shot behind

Overall winner Betty Murphy on count back from

Paul Hanratty with
Eileen O' Donovan third
Winning team Ronan Nolan & Maura Lawlor

Golf 22

Overall winner :-
Betty Murphy with 2nd Place Paul Hanratty

Golf3rd golf3rd
3rd Place :-
Eileen O'Donovan
Winning Team :-
Ronan Nolan Maura Lawlor

Thursday 18th August


Bankers Arts Club Game

Howell
Ist. Michael McAuliffe & Sandra Newell
2nd.Conor Boland & Mathew O'Farrell
3rd.Philip Robinson & Deirdre Leopold
4th. Gerry & Maura Lawlor
5th. Anthony Moloney & John Reilly


Results

Tuesday 3oth Aug


Nolan Memorial Teams

The first major of the season the Nolan Memorial teams, our first major competition to be run in the club for
over two year.
Very well done to all involved.
A wonderful atmosphere in the club with a full house and great to see so many old
and new faces again.
The final result was incredibly close with only the smallest margin separating
the top two teams.
Very well done to this years winners :-
Colette Allen, Paul Hanratty, Anthony Moloney, Evgenia Gladysheva

The Winners :-
Nolan

Anthony Moloney, Evgenia Gladysheva, Colette Allen, Paul Hanratty

Nolanru nolanses
2nd Place :-
Giles Murnin David Connolly Ita Fahy Liam Maher

2nd Session :-
Gerry Lawlor Maura Lawlor,
Mary Seaver , fiona O'Gorman

1 Colette Allen, Paul Hanratty, Anthony Moloney, Evgenia Gladysheva
156.10
2
Ita Fahy Liam Maher ,Giles Murnin and David Connolly
156.06
3  Terry Walsh, Brid Kemple, Brendan Ruddy, Max McNeill 153.92
4 Christopher Tierney, Deirdre Reid, John Flavin, Edward Spain 147.20

2nd Session :-
Gerry Lawlor Maura Lawlor,Mary Seaver , fiona O'Gorman

 Results

Tuesday 23rd Aug


Nolan Memorial Teams

The first major of the season the Nolan Memorial
teams has a full entry of 16 teams.
great to see a full house again and meet all our friends.
Leaders after round 1 are
John Reilly, Michael McInerney, John Cantwell, Máiréad Ní Oistín
All to be played for next week !


The Leaders :-
Mairead
Máiréad Ní Oistín,John Cantwell,(absent John Reilly, Michael McInerney)

1 John Reilly, Michael McInerney, John Cantwell, Máiréad Ní Oistín
90.51
2
Barbara Walsh, Sheila Horkan, Clare O'Donoghue, Sharon McDermott
80.05
3 Colette Allen, Paul Hanratty, Anthony Moloney, Evgenia Gladysheva
79.90
4 Deirdre Reid, Christopher Tierney, John Flavin, Edward Spain
79.30

Results

 

Tuesday 16th August

Bankers Live Game

North South
Tomás & Mary Roche &
Thomas MacCormac & BJ O'Brie
n joint first
Terry Walsh & Bríd Kemple
East West
Rosalind O'Brien & Marcin Rudzinski
Liam Maher & Michael McAuliffe
Mary Lindopp & Ann Hanratty

Tomas Mary BJ Thomas
Joint Winner North South :-
Tomás & Mary Roche
Joint Winner North South :-
Thomas MacCormac & BJ O'Brien

Ros + Marcin
Winner East West :-
Rosalind O'Brien & Marcin Rudzinski


Bankers on line Game
North South
Rick & Geraldine Crowe
Marie James & Adrienne Purdy

Helen Friel & Evgenia Gladyshev
a

East West
Sue Power & Niamh Harty

Philip Robinson & Deirdre Leopol
d
Blathnaid Trayer & Maurice O'Lear
y


Results

Tuesday 9th August

Bankers Live Game

North South
Maura King & Ian Kingston
Tomás & Mary Roche
Sheila Horkan & Barbara Wals
h
East West
Terry Walsh & Marcin Rudzinski
Deirdre Reid
& Maura Lawlor
Fiona Mc Goldrick & Mary Kane

Terry Marcin
Marcin Rudzinski & Terry Walsh

Tuesday 5th July

A.G.M.

I am happy to report that things are returning to normal, and this year we
were able to hold our A.G.M in the club with an excellent number of members in attendance.
Our President Ronan McMaugh thanked all his outgoing committee, sub committees and the many people
who helped him during the past two years
Special thanks his fellow officer Hon Treasurer Angela O'Neill who is stepping down, after
a superb term of three years in office,
and fellow committee members Marie Morrissey, Rachel Connellan, Helen Friel and Mick Lynch
who are also stepping down having done an excellent job.
Outgoing President Ronan McMaugh was widely thanked and praised for his stewardship of the club
during the past two difficult years of the pandemic, and the decision to adopt Real Bridge
was hailed as a great success.
He offered incoming President Mike Gowie and his committee every good wish and luck in the future

Committee

President Mike Gowie
Hon Secretary Collette Allen
Hon Treasurer Paul Williams
Ex Officio Ronan McMaugh

Thomas MacCormac
BJ O Brien
Sheila Kelly
Philip Robinson

Mary Lindopp
David Connolly

Tuesday 31st May

Bankers Live Game
Presidents Prize Week 5
The final night of the Presidents Prize attracted fifteen
tables
and was superbly organised by our hard working committee,
which created a wonderful atmosphere to play.
Some excellent cards helped to make this a very enjoyable evening.
Congrats to Peter Goodman
who scored a maximum 40 points to win this years competition.

Upstairs

North South
Ist. Peter Goodman & Peter Stewart
2nd. Joseph & Elizabeth Dolan
3rd. Dermot O'Brien & Anne Keating
East West


1st. Aindrias O'Caoimh & Thomas MacCormac
2nd. Aoife MacHale & Michael McAuliffe
3rd. Ita Fahy & Liam Maher


Downstairs
North South
Ist. Colette Allen & BJ O'Brien
2nd. Tomás & Mary Roche
3rd. Sheila Horkan & Barbara Walsh
East West


1st. Fionnuala McInerney & Sarah Gilmartin
2nd. John Kelly & Mary Lindopp
3rd. Gerry & Maura Lawlor


Results

Presidents Overall Result
Winner :-
Peter Goodman
2nd Mary Stanley
3rd Giles Murnin
Regional Master John Reilly
Best A.M Michael McInerney

Best Intermediate Aindrias Ó Caoimh
Best Lady Anne Keating
Best Man Joe Dolan
Deirdre Reid - Best 'all 5 weeks in the Arts Club' prize


President22
Overall winner :-
Peter Goodman with Bankers President Ronan McMaugh

Michael Aindrias
Winner Area Master :-
Aindrias O'Caoimh Joe Dolan
Winner Best Intermediate :-
Aindrias O'Caoimh Joe Dolan

 

ann Joe
Winner Best Lady :- Ann Keating
Best Man :- Joe Dolan
Giles Deirdre
3rd Overall :-
Giles Murnin
Best arts club winner :-
Deirdre Reid

Player of the year
Winner :-
Liam Maher
Best A.M Paul Kane
Best Intermediate David Connolly

Liam
Overall winner :-
Liam Maher


Tuesday 22nd March


Joe MacHale Memorial
Mixed teams

COVID again struck a number of our members which resulted in a number of subs
drafter in to complete the line ups


Final Result
:-

1
Brid Kemple, Terry Walsh, Aoife McHale & Peter Goodman
Mary Lindopp & Marcin Rudzinski
111.78
2
Deirdre Reid, Christopher Tierney, Colette Allen & Pat Egan
94.78
3
Eileen O'Donovan, Wojetch Gorczyca, Maria Whelan,
& Conor Moore
88.69
4
Joseph Dolan, Marie Morrissey, Gerry & Maura Lawlor
72.56
5
Ann-Marie Heavy, Ronan Nolan, John O'Mara, Kay Russell
32.19

Joe Macw

Joe Mac
Result



Tuesday 15th March


Joe MacHale Memorial
Mixed teams

This week we are holding the Joe MacHale Memorial mixed teams for the first time in three years
live in the club. Unfortunately due to a recent outbreak of Covid the number participating
is only five teams, while the club are continuing to run an on line game on Real Bridge


Leading Teams are :-

1
Deirdre Reid, Christopher Tierney, Colette Allen & Pat Egan
54.10
2
Brid Kemple, Terry Walsh, Aoife McHale & Peter Goodman
51.45
3
Joseph Dolan, Marie Morrissey, Gerry & Maura Lawlor
45.05


Result

Tuesday 19th January


Ladies and Men's Pairs
The final week of the Ladies and Men's pairs.
Some excellent cards this week and a very enjoyable competition
Congrats to all who played and our Tournament director who kept everything running smoothly

Very well done to
Ita Fahy and Mary Lindopp who are this years Ladies champions

The men's pairs, Ronan and BJ continued their dominance of the event, winning
both sessions to end well clear of the field

The Winners Ladies Pairs :-


Ita Fahy & Mary Lindopp from
Mary Stanley & Sheila Horkan second
Sheila Kelly & Mamie MacCormac
third
Frances Kelly & Anne Keating fourth

First Session
Ruth O'Dea & Marie Slattery
Second Session
Breda Synnott & Rita O'Neill
Area Master
Rachel Connellan & Niamh Harty


Ita Mary
Winners:-
Ita Fahy & Mary Lindopp

The Winners Men's Pairs :-
Ronan McMaugh & BJ O'Brien from
Huey Daly & Sean Maguire second
Marcin Rudzinski & Wojciech Gorczyca
third
Liam Maher & Michael McAuliffe fourth

First Session

Keith MacDonald &
Michael McInerney
Second Session
Joe Walsh & Peter Stewart
Area Master
Paul Williams & Gerard Tracey

BJ + Ronan
Winners:-
Ronan McMaugh & BJ O'Brien

Results


Tuesday 11th January


Ladies and Mens Pairs
This week sees the start of the Ladies and Men's pairs.
A super entry of 32 pairs in the Ladies pairs with
24 pairs taking part in the Mens event


The Leaders Ladies Pairs :-

1
Frances Kelly & Anne Keating
482.53
61.86
2
Mary Stanley & Sheila Horkan
455.53
58.40
3
Sheila Kelly & Mamie MacCormac
449.53
57.63
4
Ruth O'Dea & Marie Slattery
448.53
57.50
5
Ita Fahy & Mary Lindopp
437.53
56.09


The Leaders Men's Pairs :-
Our President Ronan McMaugh
and BJ O'Brien continue to feature at the top
of most leaderboards at the moment

1
Ronan McMaugh & BJ O'Brien
380
66.43
2
Huey Daly & Sean Maguire
353
61.71
3
Keith MacDonald & Michael McInerney
344
60.14
4
Peter Ryan & Rick Crowe
338
59.09
5
Marcin Rudzinski & Wojciech Gorczyca
333
58.22


Results

Tuesday 16th November


Noreen O Connor Teams
This week we had the second half of the Noreen O Connor teams.
Some very difficult hands and not many suits breaking nicely for declarers
Our leaders from last week were unable to hold on but finished a very worthy third place.
The winning team on the night David Ryan, Tomas Roche, Paul Delaney, David Dunne
did have a substitute and are therefore not eligible to win first prize so congrats to :-
Mary Lindopp Michael McAuliffe Ita Fahy and Liam Maher who are this years winners

Many thanks to our Tournament director Bernard Higgins
for another well run competition

The Winners :-

David Ryan, Tomas Roche, Paul Delaney, David Dunne & Martin Brady 109.48  
1
Liam Maher, Ita Fahy, Mary Lindopp & Michael McAuliffe
104.27
2
Ronan McMaugh, Siobhan Part, Marcin Rudzinski & Fionnuala McInerney
101.03
3
Colette Allen, Joe Walsh Patrick, Egan & Carol Hawkins
100.43


Area Master :-
Brendan Rushe & Anne-Marie Feeney; Maeve Delaney & Sean Maguire

2nd Session :-
Sonya Hillis & Huey Daly; Peeter Brehhov & Kate Daultrey
Results

 

Tuesday 9th November


Noreen O Connor Teams
This week we start the Noreen O Connor teams.
Another excellent entry for this competition with twenty two teams taking part
The field is well spread out, but with Swiss scoring is place, still a lot of teams
in with a great chance of winning
Many thanks to our Tournament director Bernard Higgins
who is keeping everything running smoothly

The Leaders :-

Colette Allen, Joe Walsh Patrick, Egan & Carol Hawkins 64.91  
2
David Ryan,Tomas Roche, Paul Delaney & Martin Brady
58.06
3
Ronan McMaugh, Siobhan Part, Marcin Rudzinski & Fionnuala McInerney
57.80
4
Liam Maher, Ita Fahy, Mary Lindopp & Michael McAuliffe
52.57

Results

Tuesday 26th Oct


Club Reopens

The club took its first tentative steps back into over the table bridge with all the safeguards possible.
Covid cert's, screens, masks while moving sanitisers, generous spacing between all tables etc.
Many thanks to all involved in organising this return.
Everyone was very happy to be back and see all the faces we have missed over the past 18 plus months

Ronan
Ronan McMaugh & Colette Allen

Reopen reopen

Marcin angela
octteam
Winning Team:-
Thomas MacCormac, Christy Tierney, Deirdre Reid &
Ronan McMaugh, 


On Line Game

John Reilly & Anthony Moloney
Adrienne Purdy & Marie James
100.67
Sonya Hillis & Huey Daly
Peeter Brehhov & Kate Daultrey
93.55
Mary Stanley & Paul Kane
Bernie & Jeroen Lodewijks
86.87
Results

Tuesday 19th Oct



Rose Gibson Pairs

Rose Gibson

The second session of the Rose Gibson saw our President Ronan McMaugh and
his partner BJ O'Brien charge through the field with a super 64% score, but it was not enough
to catch our leaders Conor Moore & Michael Lynch who held off all challengers to win this years competition

The Winners :-
Michael Lynch & Conor Moore from
Peter Stewart & Joe Walsh second
Ronan McMaugh & BJ O'Brien
third
Philip Robinson & Deirdre Leopold fourth
Martin Brady & David Dunne
fifth

First Session
Rachel Connellan & Niamh Harty
Second Session
Paul Delaney & Tomas Roche
Area Master
Fiona O'Gorman & Mary Seave
r


Conor
Winning Pair:-
Mick Lynch & Conor Moore


Results

Tuesday 21st September

Mixed Pairs
Week two of the Mixed Pairs competition saw Anna Onishuk & Karel De Raeymaeker
find their way to the top of the leader board as they have done before, in many club and
National competitions in the past.
A very well run and enjoyable competition, well done to all

Final Result

1
Anna Onishuk & Karel De Raeymaeker 61.18
2
Aidan Hodgers & Mairead Ni Oistin
59.77
3
Breda Synnott & Kevin O'Dea
58.00
4
Wojciech Gorczyca & Eileen O'Donovan
57.61
5
Sharon McDermott & David Connolly
56.04

First Session
Fionnuala & Michael McInerney
Second Session
Grainne Dunne & Martin Brady
Area Master
Peter Ryan & Liz Jennings


ANNAWinning Pair:-
Karel De Raeymaeker & Anna Onishuk


 Results

 

Friday 3rd September

Golf outing
The Bankers held their annual golf outing this year in Newlands golf club
Really wonderful to meet up with everyone again and very enjoyable day was had by all.
Twenty two players joined us this year.
Ronan Nolan was again the man to beat, holding on to his title for another year
Looking forward to when we will see each other again over the green baize of the card table

Overall winner Ronan Nolan from

Frank Kennedy second
Gerry Lawlor third
Winning team Thomas MacCormac & Giles Murnin

Golf21

Overall winner :-
Ronan Nolan with our President Ronan McMaugh

Golf212nd
2nd Place :-
Frank Kennedy with our President Ronan McMaugh

 

Tuesday 31st Aug


Nolan Memorial Teams

The first major of the season the Nolan Memorial
teams was another very well run competition
Very well done to all involved
The bookies favorites did not disappoint here, very well done to all our winners
and all who helped to make it a very enjoyable event.


The Winners :-

1 Thomas MacCormac, Wojciech Gorczyca,Giles Murnin and David Connolly 176.25
2
Paul and Maeve Delaney, Rick and Geraldine Crowe
170.30
3 Ronan Mc Maugh,  BJ O' Brien, Colette O'Callaghan and Breda Scanlan 167.59
4 Paul and Ann Hanratty, Sue Power and Anthony Moloney 163.09


 Results